ČIPOVÁNÍ PSŮ aneb CO, JAK A KDE 

 

Zaběhl se Vám pes a zoufale se ho snažíte najít?  Podobná situace se už stala většině dlouholetých pejskařů a pro žádného z nich to není příjemná situace, mají strach o svého čtyřnohého přítele, obvolávají útulky, veteriny, vylepují letáky nebo platí za služby psího detektiva.

 K opětovnému šťastnému a rychlému shledání pána a psa může zásadně pomoci REGISTROVANÝ mikročip.

Mnoho majitelů své psy nijak neoznačuje, jiní dávají psům na krk známky s číslem či píšou číslo na spodní stranu obojku. Trvalejším a jistějším způsobem, jak psa bezpečně označit je MIKROČIP.

Čipování může také pomoci snížit počet psů v útulcích, nezřídka se stane, že pes se zaběhne (nebo je dovezen, např. nálezcem) daleko od místa zaběhnutí, kde ho majitele ani nenapadne hledat. Pokud se dostane do útulku a není dohledatelný majitel, pes zůstává v útulku.            

 

          

 

FAQ A DOLE POD TEXTEM TAKÉ KRÁTKÉ INFORMAČNÍ VIDEO    

 

 

CO JE VLASTNĚ MIKROČIP A JAK FUNGUJE?  

Jedná se o moderní metodu označování zvířat pomocí radiofrekvenční identifikace. Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé zařízení /jen o málo delší než zrnko rýže a o dost užší/, které je naprogramováno číselným kódem, který je jedinečný a neopakovatelný. Jeho životnost je cca 25 let.

 

 

JAK SE ČIP PSOVI APLIKUJE?

Pomocí aplikátoru, což je dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží na levé straně krku psa. Aplikace není bolestivější než běžné očkování nebo aplikace jiných injekcí. 

 

 

 

 

NEVYSÍLÁ ČIP NĚJAKÉ „ZÁŘENÍ“, NENÍ  PRO PSA ČI MAJITELE NEBEZPEČNÝ ?

Mikročip je jen pasivní nosič informace, neobsahuje vlastní zdroj energie a pro psa i okolí je zcela neškodný. Aktivovat mikročip lze jen pomocí speciálního čtecího zařízení.

 

 

NEMŮŽE ČIP „PUTOVAT“ PSOVI PO TĚLE?

Novější a draží čipy jsou vybaveny tzv. antimigrační čepičkou, která zcela zabraňuje posunutí čipu, ale i u starších typů čip se čip posouval u některých jedinců zcela výjimečně.

 

KOLIK ČIPOVÁNÍ STOJÍ ?

Záleží na konkrétní veterině, obvykle mezi 500 – 700 Kč (města a obce ale pak zpravidla odpustí část poplatku za psa, takže se cena majiteli vrátí)

 

 

JE ČIP NUTNO REGISTROVAT ? KDE ?

ANO ! Neregistrovaný čip je k ničemu, čtečkou lze zjistit číslo čipu, ale pokud číslo není registrované, majitele nelze dohledat. U veterináře po čipování dostanete etiketu s čárovým kódem (číslo čipu), které posléze zaregistrujete. REGISTRACE JE (zpravidla) ZDARMA u největších 2 registrů, zpoplatněné jsou někdy volitelné a nadstandardní služby (expresní zápis, zveřejnění foto psa...).                   

Registrů je několik:

NÁRODNÍ REGISTR MAJITELŮ ZVÍŘAT  (https://www.narodniregistr.cz/o-nas.php) – největší registr, registrace online, emailem, poštou. Telefonická služba non-stop. Zdarma registruje pouze čipy DataMars a LifeChip (nejrozšířenější typy), zbytek za poplatek 170 Kč.

BACK HOME (https://www.backhome.cz/o-mikrocipu-backhome)  – další rozšířený registr, registrace online (zdarma) i poštou (za poplatek 250 Kč). Možno registrovat čipy všech značek v ČR.

ČESKÝ REGISTR ZÁJMOVÝCH ZVÍŘAT A MAJITELŮ (www.czpetnet.cz)  – méně rozšířený, registrace – vyplněný formulář poštou, poplatek 160 Kč

CENTRÁLNÍ EVIDENCE ZVÍŘAT A VĚCÍ (https://www.identifikace.cz/) – méně rozšířený, registrace online i poštou, poplatek 240 Kč

 

JAK ČIPOVÁNÍ POVINNÉ?

některých městech je čipování povinné ( Praha, Sokolov, Litoměřice…, ale majitelům se po nahlášení psa vrací 500 – 700 Kč z ceny poplatku za psa, což pokryje cenu čipu). V některých velkých městech se o povinném čipování uvažuje, ale zavedeno zatím není, ale doporučuje se všem majitelům kvůli evidenci a snadnému nalezení psa. Pro cestování do zahraničí je čip povinný.

 

KDYŽ CHCI SE PSEM JET DO ZAHRANIČÍ, MUSÍ BÝT ČIPOVANÝ ?

Ano. Nejde však jen o čipování, různé země mají různá pravidla pro dovoz zvířat. Před cestováním je vhodné se včas informovat na Státní veterinární správě (https://eagri.cz/public/web/svs/portal).

 

 

 

 

INFORMAČNÍ VIDEO 

STÁHNĚTE SI V PDF 

 

 

ČIPOVÁNÍ PSŮ_pdf.pdf (265,6 kB)